De kwestie rondom docent Tjeerd Andringa van de Rijkuniversiteit Groningen is geen incident. „Universitaire bestuurders moeten hun naïviteit afleggen”
De kwestie rondom docent Tjeerd Andringa van de Rijkuniversiteit Groningen is geen incident. „Universitaire bestuurders moeten hun naïviteit afleggen”

Klaas van Berkel: 'Universitaire bestuurders verschuilen zich nu achter codes en protocollen, om na te gaan of er formeel iets is misgegaan. Zo werkt het niet meer.' Foto: Corné Sparidaens
Rukt complotdenken op aan de universiteit? In Groningen is een onderzoek ingesteld naar hoofddocent Tjeerd Andringa, die studenten zou beïnvloeden met complottheorieën. Zelf spreekt hij liever van ‘kritisch denken’. Wetenschapshistoricus Klaas van Berkel (68) ziet een trend: de opkomst van illiberaal denken, dat botst met academische principes. Met Carmen van Bruggen stelde hij in 2020 Academische vrijheid samen, een bundel essays over betekenis en historie van het begrip.
Dat boek getuigt van een goed gevoel voor actualiteit.
Dit artikel is alleen te lezen voor onze abonnees.
Kies voor een van de onderstaande abonnementen om direct verder te lezen.
PREMIUM heb je al voor maar € 1,50 per week!
Abonnement
PREMIUM -50%
Upgrade (optioneel)
- Ma t/m za de krant online lezen
- Ma t/m za de krant online lezen
- Zaterdag de weekendkrant op papier